Jak sestavit zdravou jídelníček? Praktické tipy a triky pro správnou jídelní sestavu


Jak sestavit zdravou jídelníček?

Základní principy zdravého stravování

Zdravé stravování je základním kamenem pro udržení dobrého zdraví a prevenci nemocí. Základním principem je pestrost a vyváženost stravy. Dbejte také na to, aby byla vaše strava bohatá na vitaminy, minerály a vlákninu. Omezte příjem nasycených tuků, cukrů a soli.

Praktické tipy pro sestavení zdravého jídelníčku

Není třeba se držet striktní diety, ale spíše se snažte o změnu životního stylu a stravovacích návyků. Snažte se jíst pravidelně a v menších porcích, alespoň 5x denně. Nevynechejte snídani, ta je důležitá pro správný start vašeho metabolismu. Snažte se jíst co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny a omezte příjem tučných masa a sladkostí.

Při sestavování jídelníčku myslete na kombinaci sacharidů, bílkovin a tuků. Sacharidy jsou důležité pro zásobování těla energií, ale vybírejte spíše ty složitější, jako jsou celozrnné produkty, ovesné vločky, rýže a brambory. Bílkoviny jsou stavebním kamenem svalů a měli byste je mít v jídelníčku zastoupeny například v podobě kuřecího nebo krůtího masa, ryb, luštěnin a ořechů. Tuky nejsou také zcela nepotřebné, ale vybírejte ty zdravé, jako jsou například olivový olej, avokádo nebo semínka.

Další užitečné rady pro zdravý jídelníček

Dbejte na dostatečný příjem tekutin. Nejlepší volbou je čistá voda, ale nebojte se také čaje, ovocných nápojů nebo smoothies. Omezte příjem alkoholu, ten totiž může mít negativní vliv na váš celkový zdravotní stav.

Při nákupu potravin si čtěte pečlivě etikety. Snažte se vybírat potraviny s co nejmenším obsahem přidaného cukru, soli a nasycených tuků. Pokud možno, kupujte potraviny co nejvíce čerstvé a neupravované.

Nenechte se ovlivnit marketingem a trendy. Ne všechno, co je označováno jako zdravé, tak opravdu je. Snažte se být kritičtí a nevěřte všemu, co se píše v reklamách a na obalech potravin.

BREGA vám nabízí široký sortiment kvalitních potravin, které vám pomohou sestavit zdravý jídelníček. Navštivte naši stránku a inspirujte se našimi recepty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vibro Station a jeho autorem je Vibro Station. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.